Czynniki zaburzające równowagę i wywołujące problemy

Wiele czynników może zaburzać naturalną ochronną florę pochwy. Jeżeli zaburzenia są zbyt duże, flora może nie być w stanie dostosować się do nich, co może doprowadzić do infekcji pochwy. Czynniki, które wpływają na naturalną równowagę obejmują:

Okresy wahań hormonalnych:

Okresy-wahań-hormonalnych

Czynności codzienne:

Czynności-codzienne

W przypadku, gdy środowisko kwaśne okolicy intymnej zostaje zakłócone, szkodliwe bakterie łatwiej się rozmnażają. Może to prowadzić do zaburzenia równowagi flory pochwy, co może wywołać uczucie dyskomfortu okolic intymnych. Swędzenie, nadmiar wydzieliny lub bolesne oddawanie moczu, może oznaczać infekcję pochwy.

Infekcje pochwy

Infekcja pochwy to zapalenie pochwy charakteryzujące się obrzękiem, zaczerwienieniem, gorącem, bólem i nieprawidłową wydzieliną z pochwy. Może być spowodowana wzrostem bakterii lub grzybów.
Istnieje wiele rodzajów infekcji intymnych i każda powoduje różne typy objawów.
Najczęściej występujące infekcje obejmują:

Bakteryjne zakażenie pochwy (waginoza bakteryjna)

Bakteryjne zakażenie pochwy (zwane również waginozą bakteryjną) jest stanem, który powstaje, gdy wystąpi zaburzenie równowagi pomiędzy różnymi bakteriami flory bakteryjnej okolic intymnych, co powoduje wzrost szkodliwych bakterii i wzrost poziomu pH. Waginoza bakteryjna jest najczęściej występującą przyczyną nieprawidłowej wydzieliny z pochwy i dotyczy nawet 1 na 3 kobiety, w tym 20% to kobiet w ciąży.

Objawy waginozy bakteryjnej obejmują wodną, szarawą wydzielinę, która czasami ma nieprzyjemny (rybi) zapach. Wydzielina ta często robi się gęstsza po miesiączce lub po stosunku. Waginoza bakteryjna zazwyczaj nie wywołuje podrażnień, ani swędzenia. Należy pamiętać, że waginoza bakteryjna nie zawsze wywołuje objawy i wiele kobiet ją ma nie zdając sobie z tego sprawy.

Zakażenie Drożdżakowe (kandydoza)

Drożdżaki należą do grzybów, które naturalnie wstępują w pochwie. W warunkach prawidłowych ilość drożdżaków jest niewielka. Zakażenie drożdżakowe oznacza, że występuje nieprawidłowa ilość komórek drożdżaków kumulująca się w pochwie. Chociaż infekcja występuje często i jest łatwa do wyleczenia, może być bardzo uciążliwa.

Objawy zakażenia drożdżakowego obejmują gęstą, białą, grudkowatą wydzielinę – ale w przeciwieństwie do waginozy, wydzielina ta jest bez zapachu. U większości kobiet występuje swędzenie pochwy, bolesność i pieczenie podczas oddawania moczu i podczas stosunku.

Dobrze również wiedzieć, że pewna ilość wydzieliny z pochwy jest zupełnie prawidłowa. Ściany pochwy oraz szyjka macicy zawierają gruczoły, które produkują niewielką ilość płynu, pomagającego utrzymać pochwę w czystości. Ten naturalny płyn jest zazwyczaj przejrzysty lub mlecznobiały i nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Prawidłowa wydzielina z pochwy ma większą gęstość w określonym czasie cyklu menstruacyjnego (szczególnie w czasie owulacji), w czasie karmienia piersią lub w czasie podniecenia seksualnego.

Jednak, gdy wydzielina ulega zmianie, posiada nieprzyjemny zapach; gdy występuje krwawienie z pochwy lub ból, należy udać się do lekarza lub ginekologa.

Produkty Lactacyd uwzględniają naturalną kwasowość pochwy, ponieważ są wzbogacone w naturalny kwas L-mlekowy i posiadają zrównoważone kwaśne pH.