Menopauza

Menopauza dotyczy okresu przejściowego, w którym aktywność jajników gwałtownie spada i kobieta staje się bezpłodna. Kiedy nadchodzi menopauza, ciało produkuje mniejszą ilość hormonu żeńskiego, estrogenu. To zmniejszenie produkcji estrogenu nie następuje w sposób jednostajny, tylko „falami”. Te nagłe fale mogą być przyczyną objawów, takich jak: uderzenia gorąca, nocne poty, zmiany nastroju i depresja. Ten okres przejściowy trwa średnio około 5 lat.

Kiedy spodziewać się menopauzy?

Ze względu na fakt, że każda kobieta jest inna, niemożliwe jest dokładne określenie, kiedy oczekiwać menopauzy. Większość kobiet zaczyna zauważać, że ich miesiączki występują rzadziej około 45-55 roku życia, ale może to również wystąpić dopiero po 60 roku życia. Bez względu na to, w jakim jesteś wieku, jeżeli podejrzewasz, że występują u Ciebie początkowe objawy zmian, wizyta u lekarza pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości.

Różne czynniki (włącznie ze stanem zdrowia) mogą wywierać wpływ na to, kiedy zaczniesz menopauzę. Jednak podobnie jak wiek, w którym rozpoczynasz dojrzewanie, czas pojawienia się menopauzy jest częściowo uzależniony od Twoich genów – więc uzyskanie informacji na temat Twojej matki i innych krewnych płci żeńskiej może być wskazówką, kiedy się na to przygotować.

Objawy

Pierwszym objawem menopauzy jest zazwyczaj przedłużenie okresu pomiędzy miesiączkami. U niektórych kobiet może to być jedyna zauważalna różnica, że miesiączki stopniowo stają się mniej regularne aż do momentu całkowitego ustania. Jednak u innych mogą występować różne inne objawy, które obejmują zmiany nastroju, bóle głowy, przyspieszone bicie serca i podwyższoną temperaturę, poty i spontaniczne uderzenia gorąca. Te problemy mogą być przyczyną złego samopoczucia i niedogodności, ale (na szczęście!) są tylko tymczasowe.

Innym częstym problemem kobiet jest suchość pochwy. Do 55% kobiet przechodzących menopauzę cierpi z powodu suchości pochwy (Menopauza i rak piersi: Objawy, późne efekty i ich prowadzenie. Patricia A Ganz. Seminaria z onkologii. 2001;28(3):274-283). Jest to wynik obniżenia poziomu estrogenów. Estrogeny utrzymują wyściółkę pochwy grubą i zdrową, ale w trakcie menopauzy i po menopauzie, gdy poziom estrogenów opada, wyściółka pochwy staje się cieńsza, sucha i bardziej podatna na uszkodzenia. Dodatkowo łatwiej ulega podrażnieniom w czasie stosunków seksualnych.

Inne długotrwałe efekty mogą obejmować problemy w zakresie utrzymania moczu i stolca, spadek libido oraz (z czasem) osteoporozę (spadek gęstości kości). Na szczęście istnieje wiele możliwości leczenia tych objawów – więc zmiany w Twoim ciele nie muszą oznaczać drastycznych zmian Twoich przyzwyczajeń.

Wskazówki

Chociaż nie można zapobiec menopauzie, istnieją sposoby pomagające złagodzić jej objawy. Są one następujące:

 • Unikanie kofeiny i alkoholu
 • Unikanie palenia tytoniu
 • Unikanie ostrych potraw
 • Dieta niskotłuszczowa z dużą ilością witaminy D i wapnia
 • Włączenie produktów sojowych do diety
 • Codzienne ćwiczenia (w tym mięśni dna miednicy wraz z ćwiczeniami Kegla)
 • Praktykowanie technik oddychania
 • Uprawianie jogi, tai chi lub medytacje, które pomagają zrelaksować się
 • Kontynuowanie aktywności seksualnej
 • Używanie lubrykantu w czasie stosunku
 • Leczenie suchości pochwy za pomocą nawilżającego preparatu do higieny intymnej dla kobiet

Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o swoich obawach dotyczących menopauzy. W przypadku, gdy występuje dyskomfort, ból lub stres emocjonalny dotyczący menopauzy, Twój lekarz może pomóc Ci opracować plan i przepisać wszystkie konieczne leki lub terapie. Chociaż naturalne rozwiązania mogą dla niektórych być wystarczające, jeżeli występują u Ciebie ciężkie objawy powinnaś szukać leczenia klinicznego. Lekarz może przepisać niektóre formy suplementacji hormonalnej, aby uzupełnić obniżony poziom hormonów, w szczególności estrogenów. W wyniku leczenia niezwłocznie ustąpią objawy, jak również zostanie obniżone długoterminowe ryzyko wystąpienia osteoporozy.