Proste wskazówki dla zdrowia intymnego

Naucz się, jak zapobiegać infekcjom i wspierać komfort okolic intymnych

W czasie menstruacji regularnie zmieniaj tampony lub podpaski.

Krew wykazuje zasadowe pH, które może naruszyć naturalne kwaśne środowisko pochwy. To sprawia, że Twoja okolica intymna jest bardziej podatna na utratę równowagi w czasie menstruacji. Regularnie zmieniaj tampony lub podpaski i stosuj produkty o najniższej chłonności, która jest dla Ciebie wystarczająca. Stosowanie produktów o zbyt dużej chłonności może prowadzić do podrażnień lub suchości.

Noś bawełnianą bieliznę i zmieniaj ją codziennie.

Koronkowe, syntetyczne stringi i majtki mogą być bardzo seksowne, ale również powodują przegrzewanie i podrażnienia. Staraj się nosić bawełnianą bieliznę jak najczęściej jest to możliwe lub wybieraj seksowne majtki wyłącznie z bawełną w kroku.

Daj swojemu ciału przestrzeń do oddychania.

Noszenie ciasnej odzieży lub materiałów, które nie oddychają, takich jak poliester, może wytworzyć gorące i wilgotne środowisko, które czasem powoduje przegrzanie i podrażnienie okolicy intymnej. Aby uniknąć podrażniania lub infekcji, noś luźne, przewiewne ubrania uszyte z naturalnych materiałów, jak bawełna, kiedy jest to tylko możliwe.

Wzmacniaj dno miednicy.

Wzmacnianie mięśni dna miednicy jest kluczowe dla dobrego zdrowia okolic intymnych przez całe życie – nie wspominając nawet o większej ilości doskonałego seksu i lepszej kontroli pęcherza moczowego!

Regularnie odwiedzaj ginekologa.

Jeżeli masz 18 lat lub więcej, powinnaś regularnie chodzić do ginekologa, aby przeprowadzić badania kontrolne w kierunku infekcji, nieprawidłowości i raka szyjki macicy. Wizyta jest szybka i bezbolesna, a korzyści dla zdrowia nieocenione.

Po stosunku idź do toalety.

Oddanie moczu przed i po stosunku pomaga zapobiegać infekcjom dróg moczowych, które mogą wystąpić, gdy drobnoustroje z pochwy dostają się do cewki moczowej podczas stosunku. Pamiętaj również o umyciu rąk przed i po stosunku, aby zapobiec przenoszeniu bakterii.

Pierz swój ręcznik regularnie i unikaj myjki

Używaj tylko swojego ręcznika i pierz go regularnie. Myjki i gąbki są podłożem do namnażania bakterii, więc unikaj stosowania ich do higieny intymnej.

Właściwie dbaj o higienę intymną i wybierz odpowiedni produkt.

Twoje okolice intymne są jednym z najbardziej wrażliwych miejsc Twojego ciała. Ze względu na fakt, że pochwa posiada swoją delikatną równowagę pH, która w sposób naturalny utrzymuje ją w czystości, nie ma potrzeby myć jej wewnątrz (np. przez irygację). Myj się tylko na zewnątrz i stosuj takie produkty jak Lactacyd, które zostały stworzone do higieny intymnej i uwzględniają naturalne mechanizmy Twojego ciała.

Słuchaj swojego ciała.

Przywiązuj wagę do sygnałów jakie wysyła Twoje ciało. Udaj się do lekarza, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego zdrowia w okolicach intymnych. Pamiętaj, że każde ciało jest inne – aktywność, produkt, odzież lub pozycja seksualna, które są dobre dla jednej kobiety, mogą stwarzać problemy w przypadku innej.