Zapalenie bakteryjne pochwy

Co to jest waginoza bakteryjna?

Pochwa normalnie zawiera wiele różnych rodzajów bakterii. Niektóre z tych bakterii są „przyjazne”, natomiast inne są potencjalnie szkodliwe – istnieje delikatna równowaga pomiędzy tymi dwoma typami bakterii. Zdrowa pochwa ma odczyn lekko kwaśny (pH 3,8-4,5) i ten poziom kwas utrzymuje szkodliwe bakteria pod kontrolą.
Bakteryjne zakażenie pochwy (zwane również waginozą bakteryjną) jest stanem, który powstaje, gdy wystąpi zaburzenie równowagi pomiędzy różnymi bakteriami flory bakteryjnej oraz nastąpi wzrost szkodliwych bakterii z towarzyszącym wzrostem poziomy pH, ponieważ środowisko w pochwie staje się mniej kwaśne. Waginoza bakteryjna jest najczęściej występującą przyczyną wydzieliny z pochwy i dotyczy nawet 1 na 3 kobiety, w tym do 20% kobiet w ciąży (http://www.gezondheid.be/index.cfm?fuseaction=art&art_id=1483)

Skąd mam wiedzieć czy występuje u mnie waginoza bakteryjna?

Objawy waginozy bakteryjnej zazwyczaj obejmują wodną szarawą wydzielinę, która czasami ma nieprzyjemny (rybi) zapach. Wiele kobiet z waginową bakteryjną błędnie uważa, że występuje u nich infekcja drożdżakowa i stosują leczenie na zakażenie drożdżakowe, które nie przynosi oczekiwanych skutków.
Infekcja drożdżakowa jest infekcją grzybiczą, która często powoduje występowanie białej wydzieliny z pochwy, o nieprawidłowym zapachu. Infekcje drożdżakowe zazwyczaj powodują swędzenie. Należy poradzić się farmaceuty odnośnie najlepszej dla Ciebie metody leczenia. W przypadku występowania żółtej, zielonej lub brązowej wydzieliny, krwawienia z pochwy lub bólu, należy porozmawiać ze swoim lekarzem lub udać się na wizytę do ginekologa. Gdy jesteś w ciąży, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub ginekologiem.

Co wywołuje waginozę bakteryjną?

Przyczyna waginozy bakteryjnej jest wciąż w pewnym sensie zagadką, ale ie jest to infekcja przenoszona drogą płciową i nie jest spowodowana złą higieną osobistą. Przebieg waginozy bakteryjnej mogą pogorszyć takie czynniki jak, płyny do kąpieli, zwykłe żele pod prysznic lub irygacje. Uważa się, że czynniki te mogą zmieniać poziomy kwasu w pochwie i zakłócać równowagę pomiędzy przyjaznymi i szkodliwymi bakteriami, więc unikanie tych czynników może pomóc.

Jak leczy się waginozę bakteryjną?

Waginiza bakteryjna jest często leczona antybiotykiem w tabletkach, zelach lub kremach. jednak u wielu kobiet waginoza bakteryjna nawraca pomimo leczenia.

Aby zmniejszyć ryzyko nawrotów infekcji bakteryjnych oraz odbudować prawidłową florę bakteryjną pochwy, zalecane jest stosowanie probiotyków takich jak np. Lactacyd Intimed Protect