Grzybica pochwy

Czym jest zakażenie drożdżakowe pochwy?

Drożdżaki należą do grzybów, które naturalnie występują w pochwie. W warunkach prawidłowych ilość drożdżaków jest bardzo mała. Zakażenie drożdżakowe występuje, gdy nieprawidłowa ilość drożdżaków akumuluje się w pochwie. Chociaż infekcja występuje często i jest łatwa do wyleczenia, może być bardzo uciążliwa.

Co jest przyczyną zakażenia drożdżakowego pochwy?

Pochwa zawiera bakteria, które regulują ilość drożdżaków. W przypadku, gdy ilość tych bakterii ulega zmianie pojawia się zaburzenie równowagi, komórki drożdżaków pojawiają się w nadmiarze.
Częstymi przyczynami zaburzenia równowagi bakteryjnej jest stosowanie antybiotyków, zmiana stężenia estrogenów ze względu na ciążę lub zastępczą terapię hormonalną, takie choroby jak cukrzyca i HIV, lub stosowanie leków antykoncepcyjnych, menstruacja lub dostanie się nasienia do pochwy podczas stosunku. Kobieta, która jest w ciąży lub przechodzi menopauzę jest bardziej zagrożona infekcjami drożdżakowymi.

Jakie są objawy zakażenia drożdżakowego pochwy?

U większości kobiet występuje swędzenie w okolicach pochwy, bolesność, pieczenie podczas oddawania moczu lub podczas stosunku, oraz gęsta, biała, grudkowata, bezwonna wydzielina.