Nastolatki

Pomiędzy zajęciami w szkole, obowiązkami domowymi i szukaniem czasu dla przyjaciół, martwienie się zmieniającym ciałem może być stresujące. Można mieć wrażenie, że wszystko jest poza kontrolą – ale są rzeczy, którymi możesz się zająć!

Moje ciało

Im lepiej zrozumiesz w jaki sposób działa Twoje ciało, tym lepiej o nie zadbasz, a im więcej wiesz, tym lepiej możesz odczytywać sygnały Twojego ciała.

W czasie dojrzewania, kiedy Twoje ciało osiąga dojrzałość płciową, zachodzą duże zmiany. Twoje piersi zaczynają się rozwijać i rozpoczynają rosnąć włosy łonowe. Może wystąpić trądzik i możesz w tym czasie być kapryśna (ech!). Twoje ciało zacznie produkować wydzielinę z pochwy i wystąpi u Ciebie pierwsza miesiączka.

Wydzielina z pochwy

Wydzielina z pochwy jest czymś prawidłowym. Twoje ciało produkuje ją, aby oczyścić i nawilżyć Twoją okolicę intymną – i bardzo dobrze, że tak się dzieje! Gdyby wyściółka pochwy pozostawała sucha, byłabyś wrażliwa na infekcje pochwy (oh!). Prawidłowa wydzielina jest przezroczysta, gładka lub kremowa i ma bardzo delikatny zapach.

Czasami, jeżeli dostanie się na bieliznę i zostanie wystawiona na działanie powietrza, może utworzyć delikatną skorupkę, ale nie martw się – to też jest prawidłowe. Będziesz prawdopodobnie produkować więcej wydzieliny w środku cyklu menstruacyjnego, kilka tygodni po Twojej miesiączce. Jest to okres, kiedy przechodzisz owulację (gdy Twoje jajniki uwalniają komórkę jajową).

Pierwsza miesiączka

Twoja pierwsza miesiączka zazwyczaj pojawi się w wieku 11 lub 12 lat, ale może pojawić się w każdej chwili w wieku od 8 do 16 lat. Nie martw się, jeżeli pierwsza miesiączka wystąpi później lub wcześniej niż u Twoich koleżanek – w każdej chwili w tym przedziale wiekowym jest to całkowicie prawidłowe.

Cykl menstruacyjny to czas pomiędzy pierwszym dniem miesiączki i pierwszym dniem Twojej kolejnej miesiączki. Cykl zazwyczaj trwa około miesiąca (średnio wynosi to 28 dni, ale może być krótszy lub dłuższy). To, co wypływa w trakcie okresu stanowi złuszczoną błonę śluzową macicy, krew i tkanki, które gromadzą się w trakcie płodnego okresu Twojego cyklu w każdym miesiącu. Wydzielina podczas miesiączki może być rzadka, gęsta lub pośrednia. Krew menstruacyjna może mieć różne kolory, jak różowy lub ciemnoczerwony, w różnych momentach miesiączki. Może być bardzo gęsta w pierwszym lub w drugim dniu, a później rzadsza.

Miesiączki zazwyczaj trwają od trzech do pięciu dni, ale mogą być również krótsze lub dłuższe. Prawidłowe jest również, jeżeli miesiączki w każdym miesiącu trwają różną liczbę dni, szczególnie w czasie pierwszych kilku lat.

Higiena intymna

Możesz czuć się niepewnie odnośnie krępujących zapachów ze względu na wydzielinę z pochwy lub menstruację, ale właściwa higiena intymna pomoże Ci poczuć się świeżo i pewnie. Ze względu na anatomię, dziewczynki mają specjalne wymagania dotyczące higieny. U każdej dziewczynki może czasami wystąpić nieprzyjemny zapach, wydzielina z pochwy, swędzenie, suchość. Doskonale wiesz, że obcisłe dżinsy i ciasna bielizna mogą wyglądać seksownie. Niestety zapobiegają krążeniu powietrza, co może spowodować przegrzanie lub podrażnienie okolic intymnych.

Ważne jest stosowanie produktów, które są specjalnie zaprojektowane do higieny intymnej. Żel do higieny intymnej, jak Lactacyd, łagodnie myje i odświeża Twoją okolicę intymną. Zawiera bardzo łagodne składniki, nie zawiera mydła i jest wzbogacony naturalnym kwasem L-mlekowym.

Kwas L-mlekowy jest produkowany w sposób naturalny przez pochwę, aby utrzymać okolice intymne w zdrowiu przez zapobieganie wzrostowi szkodliwych bakterii. Pomaga również utrzymać prawidłową równowagę pH, umożliwiając obronę przeciwko podrażnieniom, swędzeniu, bolesności i infekcjom. W przeciwieństwie do większości mydeł i żeli pod prysznic, produkty Lactacyd posiadają zrównoważone pH, które uwzględnia naturalną równowagę Twoich okolic intymnych.

Myj swoje okolice intymne co najmniej raz dziennie. Nie musisz myć wnętrza pochwy, ponieważ pochwa oczyszcza się samoistnie, myj więc tylko części zewnętrzne.